درآمدزایی هیات فوتبال از خبرنگاران ورزشی بوشهر!/ سازمان لیگ: برخورد می‌کنیم

هیات فوتبال استان بوشهر، خبرنگاران و عکاسان ورزشی را مجبور کرده برای دریافت آی‌دی کارت لیگ برتر، در دوره‌های آموزشی شرکت کنند و پول بپردازند.

به گزارش ایسنا، هنوز زمان آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال مشخص نیست اما حاشیه‌های لیگ، قبل از آغاز آن و کیلومترها دورتر از پایتخت، نمایان شده است. هر سال، قبل از آغاز لیگ برتر، خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های ورزشی مدارک لازم را برای دریافت آی‌دی کارت مخصوص به سازمان لیگ ارسال می‌کنند. این روند برای رسانه‌های شهرستانی و دفاتر خبرگزاری‌ها در سایر استان‌ها به جز تهران، از مسیر هیات فوتبال هر استان صورت می‌گیرد. به این ترتیب، رسانه‌ها برای دریافت آی‌دی کارت لیگ برتر در شهرستان‌ها باید مدارک خود را به هیات فوتبال استان ارائه دهند تا بعد از تایید توسط آن هیات، به سازمان لیگ ارئه شود.

در این مسیر، رسانه‌ها نباید هیچ پولی پرداخت کنند و صدور کارت برای رسانه‌ها هزینه‌ای ندارد. با این حال، هیات فوتبال استان بوشهر – که امسال دو تیم لیگ برتری دارد – برای صدور آی‌دی کارت لیگ برتر از رسانه‌ها خواسته که خبرنگاران و عکاسان ورزشی‌شان را در کلاس‌های آموزشی مربوطه ثبت نام کنند و تاکید کرده که بدون شرکت در این کلاس‌ها، آی‌دی کارت برای‌شان صادر نخواهد شد.

ماجرا از این قرار است که بنا بر اعلام روابط عمومی هیات فوتبال استان بوشهر، یک دوره آموزش خبرنویسی و عکاسی ورزشی به میزبانی این هیات، پیش از آغاز فصل نوزدهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور در هتل ورزش بوشهر برگزار شد. در اطلاعات ابلاغی و همچنین اطلاع‌رسانی‌های انجام شده، حضور در این دوره‌ها یکی از “الزامات صدور کارت خبرنگاری و ورود به استادیوم‌های ورزشی” اعلام شده است.

یک عکاس ورزشی در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: پس از تکمیل مدارک و واریز هزینه‌ها، از طرف روابط عمومی هیات فوتبال اعلام شد که حضور کلیه عکاسان در کارگاه خبرنویسی آزاد است و این گروه جهت افزایش دانش افزایی می‌توانند در این دوره نیز شرکت کنند. با اعلام چنین موضوعی از طرف این هیات، دوره خبرنویسی با استقبال عکاسان نیز مواجه شد و شاهد حضور اکثر عکاسان ورزشی و خبری استان در این دوره بودیم.

این فعال عرصه رسانه‌های ورزشی گفت: در لیست صورت‌جلسه کارگاه اول اسامی عکاسان و خبرنگاران به صورت مشترک ذکر شده و تفکیکی میان این دو گروه صورت نگرفته بود اما پس از اتمام کارگاه خبرنویسی و بر خلاف اظهارات قبلی مدیر روابط عمومی هیات فوتبال، اطلاعیه‌ای مبنی بر ضرورت ثبت نام مجدد عکاسان در کارگاه دوم (عکاسی) منتشر شد. اعلام این موضوع در گروه مجازی هیات فوتبال مربدط به دوره خبرنویسی موجب اعلام اعتراضات فراوانی شد و تنها پاسخ روابط عمومی هیات به این موضوع، اخراج خبرنگاران معترض از گروه هماهنگی مربوطه بود!

به گزارش ایسنا، علی احمدی‌پور، مدیر روابط عمومی هیات فوتبال بوشهر در پاسخ به اعتراض عکاسان گفت: هزینه اخذ شده صرفا جهت کارگاه خبرنویسی بوده و عکاسان شرکت کننده در این دوره، جهت شرکت در کارگاه عکاسی باید مجددا هزینه ثبت نام را واریز کنند.

این در حالی است که در زمان انتشار اطلاعیه نام‌نویسی برای کارت خبرنگاران به همراه مدارک مورد نیاز، ارائه یک فیش پرداختی به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان “اجباری” اعلام شده بود.

مدیر یکی از سایت‌های ورزشی استان بوشهر نیز در این‌باره گفت: من به حراست سازمان لیگ شکایت کردم و بعد از هیات فوتبال به من زنگ زدند که چرا تماس گرفتی و باید با هیات فوتبال بوشهر موضوع را مطرح می‌کردی!

او که از عکاسان و ورزشی نویسان با سابقه استان بوشهر است می‌گوید: من اعتراض کردم و به تهران هم زنگ زدم. نباید این‌گونه باشد که راحت از خبرنگاران به شکل اجباری پول دریافت کنند، آن هم در حالی که این کار وجه قانونی ندارد.

یکی دیگر از خبرنگاران درباره این مساله می‌گوید: از ابتدا به ما گفته شد که ۱۰۰ هزار تومان برای هزینه کلاس‌ها پرداخت شود، حتی نگفتند خبرنگاران و عکاسان جدا هستند و ما در کارگاه متوجه شدیم. این کار بیشتر برای درآمدزایی است. البته پیش از کارگاه قبلی هم در نشست خبرنگاران قرار شد پیگیری شود اما خبری نشد. در نشست خانه مطبوعات بوشهر نیز هزینه بالای کارگاه مطرح شد.

حجت‌الله بهمنی مدیر سازمان لیگ فوتبال ایران درباره این کلاس‌ها و شرکت اجباری در آنها برای دریافت آی‌دی کارت لیگ برتر به ایسنا گفت: این کار رویه درستی نیست و اجباری بودن این کلاس مورد تایید سازمان لیگ نیست.

وی ادامه داد: قبلا به هیات فوتبال بوشهر گفته شده که می‌توانند کلاس‌های آموزشی برای دانش‌افزایی خبرنگاران و عکاسان برگزار کنند اما این که شرکت در این کلاس‌ها اجباری باشد، مورد تایید سازمان لیگ نیست.

او تاکید کرد که این مساله از سوی سازمان لیگ، “با جدیت” بررسی می‌شود.

انتهای پیام

Posts created 2094

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top